Historia Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej

Gospodyni Babimojskiej

“ Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, Miłosierne oczy Twoje na nas zwróć i błogosławiony owoc żywota Twojego po tym wygnaniu nam okaż! ”
— modlitwa z cudownego orazu
“ Matko Boża Gospodyni Babimojska - módl się za nami! ”.

Ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej

Gość Niedzielny

Kult Matki Bożej


Kult Matki Bożej nazywanej "Gospodynią Babimojską" łączy się z cudownym obrazem, znajdującym się w bocznym ołtarzu miejscowego kościoła. Malowidło przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus na ręce. U dołu znajduje się napis łaciński, który w polskim tłumaczeniu brzmi: "Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, Miłosierne oczy Twoje na nas zwróć i błogosławiony owoc żywota Twojego po tym wygnaniu nam okaż!" Pochodzenie i czas powstania obrazu nie są dobrze znane. Prawdopodobnie powstał w XV wieku. O cudownym charakterze malowidła świadczy fakt, że od wieków Bóg opiekuje się ludem ziemi babimojskiej za przyczyną Maryi. Istnieje wiele dowodów na tę cudowną opiekę. Spisanym świadectwem Bożego działania jest "Księga cudów" z XVII i XVIII wieku. Jednocześnie "Księga" stanowi dowód na istnienie szeroko rozwiniętego kultu obrazu Matki Bożej z Babimostu.

IMG-OUR
IMG-OUR
Ocalenie od zarazy cholery


Spośród wielu cudów na szczególna uwagę zasługuje pewne zdarzenie. Kiedy w sąsiedniej parafii w Chobienicach (położonych 6 km od Babimostu) w 1710 r. wybuchła epidemia cholery, mieszkańcy Babimostu prosili Matkę Bożą o ocalenie i oddalenie choroby. Prośba została wysłuchana, choroba nie rozprzestrzeniła się i parafia babimojska została uratowana. Ludność uznała to za cud i szczególną opiekę "Pani Babimojskiej".

Na marginesie księgi chrztów z 1710 r. znajduje się notatka: "Na wieczną rzeczy pamiątkę. Roku 1710, dnia 26 czerwca. Błagając Boga Najwyższego, aby i na nas nie przyszedł podobny gniew Jego, jaki wtedy srożył się już ogromnie w postaci zarazy we wsi Chobienice, uczyniliśmy w całej parafii babimojskiej ślub, że dla uczczenia Najświętszej Maryi Panny, w tutejszym obrazie szczególnie bardzo łaskawiej, będziemy po wieczne czasy uroczyście obchodzić święto jej ofiarowania i każdego roku w tym dniu będziemy powstrzymywać się od wszelkich prac. Za zgodą wszystkich Obywateli Babimojskich i mieszkańców wiosek: Podmokli jednych i drugich oraz Nowej Wsi, postanowiliśmy też przyjąć na siebie i naszych następców kary w wypadku niedotrzymania obietnicy.

IMG-OUR
IMG-OUR

W tej też intencji obyła się uroczysta procesja z położonego poza miastem kościoła św. Jacka, aż tutaj do obrazu Najświętszej Maryi Panny i odprawiona została Msza św. błagalna połączona z krótkim wezwaniem do pokuty. We wszystkim brał udział dwór babimojski, Jaśnie Wielmożny Pan Adam Poniński, Podkoniuszy Królewski, Kapitan Babimojski wraz ze swym całym domem. O czym zaświadcza: ks. Ludwik Antoni Kwiatkowski, Kanonik Poznański, Proboszcz Babimojski."

Kult w dalszych latach


Kult Gospodyni Babimojskiej nabrał szczególnego znaczenia w XIX wieku w okresie walki z polskością, nazywanym "Kulturkampfem". Ludność polska broniła się, aby nie zatracić tożsamości narodowej i religijnej. Tworzyła wraz ze swoimi duszpasterzami organizacje kościelne, ściśle połączone z kultem Matki Bożej. W okresie międzywojennym jakby zapomniano o złożonych ślubach oraz osłabł kult Matki Bożej, czego jawnym przykładem było usunięcie obrazu i zastąpienie go innym. Dopiero w 1968 r. przywrócono pełen blask uroczystościom ku czci Gospodyni Babimojskiej, obchodzonym 21 listopada, w święto Ofiarowania Matki Bożej. Zawdzięcza się to ówczesnemu proboszczowi, ks. Józefowi Janickiemu (+ 1991), który odkrył "na nowo" pierwotny obraz i dokonał jego renowacji. Po czym ponownie obraz intronizował w miejscowym kościele.

IMG-OUR
IMG-OUR
Ożywienie kultu Matki Bożej


Od 2016 roku nastąpiło znaczne ożywienie kultu M. B. W zakres działań duszpasterskich wprowadzono między innymi:
- Wydarzenia związane z odpustem 21 listopada:
-Doroczne pielgrzymki Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości i parafii: Podmokle Małe, Podmokle Wielkie, Nowe Kramsko, Kosieczyn. Koła przedstawiają swoją historię oraz obecną działalność. Odczytując specjalny akt zawierzenia powierzają siebie, swoje koło oraz swoje rodziny M.B. Gospodyni Babimojskiej. Przedstawicielki koła składają swoje podpisy na akcie zawierzenia.
- Diecezjalne Pielgrzymki Kobiet, połączone z konferencjami i wykładami dla kobiet.

Wydarzenia całoroczne:


-W pierwsze soboty miesiąca sprawowana jest Msza św. przez wstawiennictwo M. B. Gospodyni Babimojskiej we wszystkich intencjach zanoszonych w danym miesiącu podczas środowej nowenny, obecnie jest nawet ponad 100 intencji każdego miesiąca, intencje można składać również pocztą elektroniczną.
-Na zakończenie każdej Mszy św. przed błogosławieństwem odmawiana jest modlitwa z cudownego obrazu z zawierzeniem wszystkich aktualnych intencji obecnych wiernych.
-Każda rodzina podczas kolędy otrzymuje obrazki z cudownym wizerunkiem M. B.

IMG-OUR
IMG-OUR

-Na zakończenie sakramentów udzielanych w naszej świątyni następuje uroczyste zawierzenie nowych małżonków oraz ochrzczonych dzieci i ich rodziców opiece Gospodyni Babimojskiej.
-Osoby przyjmujące sakramenty otrzymują pamiątki z Obrazem M.B. Gospodyni Babimojskiej. Przypadająca w tym roku 310 rocznica cudownego ocalenia przez M.B. miejscowej ludności oraz w obliczu wielkiej niewiadomej jaką jest ciągły rozwój epidemii i związanych z nią zagrożeń życia i śmierci, każe nam z niezłomną wiarą i determinacją zawierzyć naszą diecezję, wszystkie parafie, rodziny, świeckich i duchowieństwo Jej wstawiennictwu i opiece.



Nadchodzące

Wydarzenia

11:00 AM Pierwsza Sobota Miesiąca

Msza św. do Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej

W każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 11 sprawujemy uroczystą Mszę św. we wszystkich intencjach zanoszonych do naszej Matki Bożej w danym miesiącu.

Dni

Godzin

Minut

Sekund
Nadchodzące

Wydarzenia

11:00 Sobota - 21 Listopada 2022

Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej

Każdego roku zgodnie z obietnicą przodków 21 listopada oddajemy cześć Matce Bożej Gospodyni Babimojskiej. W tym czasie odbywa się także Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet połączona z spotkaniami i konferencjami przeznaczonym dla wszystkich Pań.

Dni

Godzin

Minut

Sekund
Nadchodzące

Wydarzenia

18:00 - w każdą środę

Nowenna do Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej

W środy podczas Nowenny o godz. 18 zanosimy do Boga nasze prośby przyzywając wstawiennitwa Gospodyni Babimojskiej.