Kancelaria Parafialna

Kancelaria Parafialna

by Admin | 15 Marca, 2023 | |

Czas otwarcia kancelarii


Kancelaria jest czynna w środy po Mszy św. wieczornej. UWAGA!!! Aktualny czas otwarcia kancelarii można znaleźć w ogłoszeniach parafialnych w zakładce ogłoszenia.


Ksiądz Proboszcz służy gotowością do rozmowy i duszpasterskiej porady w ramach godzin urzędowania kancelarii.


W związku z pytaniami o wysokość zapłaty za posługę duszpasterską informujemy, że w naszej parafii składane są za nią ofiary według uznania, hojności i sumienia ofiarodawców.
Pragniemy zaznaczyć, że składane ofiary są przeznaczone na utrzymanie kościoła, kancelarii parafialnej, działalność duszpasterską parafii i potrzebnych mediów.


W związku z wejściem w życie unijnych regulacji prawnych tzw. RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych) informujemy, że wszelkie dokumenty wydawane w kancelarii parafialnej:
• metryki chrztu
• zaświadczenia do pełnienia funkcji chrzestnego
• inne dokumenty
będą wydawane tylko osobom pełnoletnim, których dokument dotyczy (po okazaniu dokumentu tożsamości).



Wydawanie dokumentów innym osobom - żonie, mężowi, rodzicowi, dziadkom…


Dokumenty może również odebrać w imieniu zainteresowanej osoby inna pełnoletnia osoba, jeżeli przedstawi w kancelarii parafialnej pisemne pełnomocnictwo. Pełnomocnictwo to nie może być jednak jakiekolwiek, lecz winno być sporządzone zgodnie z zasadami prawa cywilnego (wzory można łatwo znaleźć w internecie lub pobrać w kancelarii parafialnej) – a zatem posiadać miejsce i datę wystawienia, własnoręczny podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa oraz jej dane). Dla przykładu bez pisemnego pełnomocnictwa żona nie będzie już mogła odebrać dokumentu dla męża i odwrotnie, rodzic dla dorosłego dziecka itd.


Wzór pełnomocnictwa

Wydawanie dokumentów drogą pocztową


Osoby, która mieszkają bardzo daleko i chciałaby otrzymać dokument, mogą go uzyskać tylko za pomocą tradycyjnej poczty. Powinny przesłać zwykłą pocztą prośbę o wystawienie dokumentu zawierającą dane osobowe wraz z kopią dokumentu potwierdzającego poprawne dane osobowe (np.: dowód osobisty). Do prośby należy dołączyć zaadresowaną kopertę zwrotną, zawierającą znaczki pocztowe i ofiarę na rzecz parafii za wystawienie dokumentu. Po otrzymaniu pisma wystawimy dokument i odeślemy pocztą.


Wydawanie dokumentów osobom małoletnim


Dla osób małoletnich dokument odbierają tylko ich rodzice lub opiekunowie prawni.


Dokumenty wymagane w kancelarii parafialnej


Do Sakramentu Chrztu św.

1. odpis aktu urodzenia dziecka z USC (do wglądu)
2. dane chrzestnych – imię i nazwisko, wiek, adres
3. zaświadczenia dla chrzestnych z parafii ich zamieszkania, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami

Chrzest powinien odbyć się w parafii zamieszkania. W przypadku, gdy chcemy ochrzcić dziecko w innym kościele, wymagana jest zgoda na chrzest poza parafią.

Kto może być chrzestnym?
Rodzice chrzestni powinni mieć ukończone 16 lat. Muszą być katolikami, którzy wyznają swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła. Nie są dopuszczane do pełnienia tej funkcji osoby, które żyją w niesakramentalnych związkach małżeńskich oraz młodzież, która nie uczęszcza na naukę religii.


Do Sakramentu Małżeństwa

1. dokumenty konkordatowe z Urzędu Stanu Cywilnego (3 egz.)
2. metryki Chrztu św. do ślubu z adnotacją o bierzmowaniu, a jeśli takiej nie ma, to dodatkowo zaświadczenie o bierzmowaniu.
3. dowody osobiste
4. ostatnie świadectwa z katechizacji
5. zaświadczenie z poradni rodzinnej
6. świadectwa ukończenia kursu przedmałżeńskiego
7. świadectwo zgonu współmałżonka – dla wdowy/wdowca.

Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni muszą przedstawić dokumenty wymienione w pkt. 1,2,3 oraz 7 (jeśli dotyczy). Pozostałe zaświadczenia mogą być doniesione później.

Spisanie protokołu zajmuje około 40 minut i wymaga uprzedniego umówienia się w tym celu na konkretny termin, drogą telefoniczną lub mailową!



Do pogrzebu

Należy przedstawić:
1. odpis aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego (do wglądu)
2. zaświadczenie o udzieleniu Sakramentów św. przed śmiercią .

Pogrzeb chrześcijański jest liturgią, która powinna odzwierciedlać rzeczywistą więź zmarłego z Kościołem oraz wyrażać i umacniać wiarę zgromadzonej wspólnoty w życie wieczne.

Zachęcamy usilnie bliskich i przyjaciół zmarłego, aby będąc w stanie łaski uświęcającej – przyjęli podczas Mszy Św. pogrzebowej Komunię Świętą, która jest najcenniejszym darem dla zmarłego.


Osuszanie kościoła